Hääpäivän aikataulu

Ennen hääpäivää olin tehnyt tarkat aikataulut niin omalle laittautumiselle kuin päivän kulullekin. Myös häidemme eri palveluntarjoajille esitettiin erinäisiä toiveita aikataulutuksen suhteen, kuten esimerkiksi bändillemme roudauksen ennen hääjuhlan alkua.

Aamun aikatauluni näytti tältä:

07:00Aamupala
08:00Lähtö kotoa, kukkien haku matkalla Kauppatorille
09:00Morsiamen crew (äiti, kaasot, kuvaaja, kampaajat ja meikkaaja)
tapaa Kauppatorilla Suomenlinnan lautan edustalla
09:20Lautta lähtee kohti Suomenlinnaa
09:35Lautta saapuu Suomenlinnaan, kävellen kohti juhlatilaa
10:00Morsiamen kampaus (1h)
Morsiamen äitin meikki (1h)
Kaaso 1 kampaus (1h)
Kaaso 2 meikkaa
11:00Morsiamen meikki (1h)
Morsiamen äitin kampaus (1h)
Kaaso 2 kampaus (1h)
Kaaso 1 meikkaa
12:00Kevyt lounas
13:00Kampaukset, meikit ja mekot valmiina kaikilla, morsiamelle
puku päälle
13:15Siirtyminen kirkon tiloihin autolla (Kerkon yksi bestmaneista
kyyditsee)
13:30Morsian ja crew kirkon tiloissa
14:00Siunaustilaisuus alkaa

Aikataulu pysyi muuten reilassa, mutta kun oli minun aika siirtyä meikattavaksi sovimme, että minä syön nopean lounaan sillä välin kun äitini serkun meikki tehdään. Tämä aiheutti sen, että koko loppupään aikataulu venyi 40 minuutin verran. Olin siis omista häistäni myöhässä, kun saavuimme kirkolle vasta 14:06!

Pieni paniikki meinasi iskeä, eikä kirkossa toimivan suntion sättiminen sillä hetkellä kun piti kirkon ovista mennä läpi auttanut asiaa. Sain myös muutaman kerran pyytää suntiota hidastamaan tahtia, kun hän oli avaamassa ovia jo ennen kuin kaikki morsiamen crew:sta olivat omilla paikoillaan – tähän väliin sanottakoot, että suntio oli hetkeä aiemmin kertonut ettei olekaan mitään hätää kun seuraava vihkiminen on vasta klo 16. Onneksi ärsytys/harmitus/ahdistus kaikkosi saman tien, kun lähdin isäpuoleni saattamana kävelemään kohti alttaria. Huh!

Päivän muu aikataulu pysyi onneksi suhteellisen hyvin aikataulussa ja näyttikin tältä:

14:30Siunaustilaisuus loppuu
Vieraat siirtyvät ulos ja saavat kaasoilta ruusun terälehdet
Hääpari siirtyy ulos
14:40Hääpari nousee riksataksin kyytiin ja siirtyy paikkaan X
kuvaajan kanssa ottamaan potrettikuvia
Seremoniamestari ilmoittaa vieraille, että voivat siirtyä kaasojen
ja bestmanien opastuksella juhlatilaan, jossa on luvassa juotavaa, purtavaa ja musiikkia
15:30Hääpari saapuu juhlapaikalle
Onnittelujono
16:00Morsiamen isän tervetuliaispuhe, maljan nosto
16:10Siirtyminen sisätiloihin, paikkojen etsintä
16:45Seremoniamestari kertoo illan kulun, pyytää vieraita
ilmoittamaan, mikäli haluavat pitää puheen ja katsoo, että se
mahtuu iltaan mukaan
17:00Ruokailu alkaa
Puheet voivat alkaa kun viimeinenkin pöytä on hakenut ruokaa ja ehtinyt hetken aikaa syömään
19:00Kakun leikkaus, kakkua ja kahvia
20:00Häätanssi, bändi aloittaa
21:00Bändillä tauko
Hääkimpun ja sukkanauhan heitto
21:30Bändi jatkaa
22:30Yöpala
Seremoniamestari kertoo mihin voi halutessaan siirtyä
jatkamaan iltaa
Spotify lista päälle
00:00Juhlat päättyy, siirtyminen lautalle
Hääsuunnittelijat tulevat siistimään tilan
02:00Viimeinen lautta Suomenlinnasta lähtee

Vaikka meillä olikin etukäteen määritetyt ajat jokaiselle asialle, emme näitä erikseen ilmoittaneet vieraille. Tämä siitä syystä, että vieraamme eivät alkaisi kyttäämään kelloa, vaan juhlat voivat soljua omalla painollaan eteenpäin. Myös palveluntarjoajien kanssa oli sovittu etukäteen, että katsovat tilanteen mukaan milloin aloitetaan mikäkin asia – esimerkiksi ruokailu alkoi hieman ennen, sillä olimme valmiita jo ennen ajateltua aikataulua omilla paikoillamme.

Aikataulu oli kokonaisuudessaan meidän juhliin todella hyvä. Joissain asioissa olimme hieman ajoissa, joissain hieman myöhässä, mutta kaikki meni kyllä täydellisesti omalla painollaan! Oli myös ihanaa, kun kaasot ja bestmanit hoitivat asiat niin, että me emme huomanneet mitään missään kohtaa vaan pystyimme nauttimaan päivästä täysin siemauksin rauhassa!

Seuraavaksi pääsenkin avaamaan päiväämme teille tarkemmin, sillä saimme kuvaajamme kuvat viime viikonlopun aikana! Ihanaa ♥

Miltä teidän aikataulu näyttää?

♥ Sarah

Artikkelikuva: Pixabay

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s